Wizyta u urologa – pokonaj strach, zadbaj o zdrowie!

Photo of author
Written By Robert Bać

Kocham rozwiązywać problemy i dzielić się swoją wiedzą z innymi. 

Wizyta u urologa u wielu osób budzi lęk i obawy. Ludzie krępują się i w nieskończoność odwlekają konsultacje. To duży błąd, ponieważ urolog to specjalista jak każdy inny, który pomaga chorym, leczy problemy związane z budową oraz funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego. Jak wygląda wizyta u lekarza urologa? Czy trzeba się do niej specjalnie przygotować?

Urolog Warszawa – zadbaj o swoje zdrowie. Kiedy umówić się na wizytę?

Do specjalisty urologa należy umówić się w przypadku zauważenia nieprawidłowości dotyczących układu moczowego, a także profilaktycznie, aby wykluczyć występowanie groźnych chorób. Dolegliwości, które powinny skłonić do umówienia się na konsultację, to: ból w trakcie oddawania moczu, nietrzymanie moczu, uczucie parcia na pęcherz, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, ból w dolnej części pleców, pobolewanie w okolicy miednicy, krew w moczu. U mężczyzn niepokojącym objawem, wymagającym diagnostyki, jest ból, obrzęk oraz zaczerwienienie jąder, a także zaburzenia erekcji. Lekarz może rozpoznać m.in. takie choroby jak zakażenia dróg moczowych, kamicę moczową, torbiele nerek, nowotwory gruczołu krokowego, jąder, nerek czy pęcherza moczowego. Panowie, którzy ukończyli 40 lat, powinni zgłaszać się do lekarza w celu profilaktyki nowotworu prostaty. Badanie prostaty jest taka samo istotne jak dla kobiet cytologia. Warszawa to miasto, w którym można szybko, w dobrych warunkach zbadać się i zadbać o swoje zdrowie.

Pokonaj lęk! Jak wygląda wizyta u urologa?

Czy należy bać się wizyty u urologa? NIE! Badanie, choć może wywoływać skrępowanie, jest bardzo ważne i może uratować życie. Wizyta u specjalisty urologa składa się z kilku etapów. Na początku lekarz przeprowadza wywiad, w trakcie którego ustala przyczynę wizyty, występujące dolegliwości oraz czas ich trwania. Pyta o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki oraz choroby występujące w rodzinie. Kolejny etap to badanie miejsc intymnych. W razie potrzeby lekarz może wykonać badanie palpacyjne, badanie per rectum, USG jamy brzusznej, badanie urodynamiczne, cytoskopię i urografię. Panowie mogą być poproszeni o wykonanie badania krwi i zbadanie poziomu PSA, czyli hormonu produkowanego przez gruczoł krokowy mężczyzny. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, urolog może skierować pacjenta do innego specjalisty, np. endokrynologa, ginekologa czy onkologa. Wizyta u lekarza nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak zadbać o higienę miejsc intymnych oraz zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań, które mogą ułatwić postawienie prawidłowej diagnozy.

Urolog z Bielan – zrób krok w kierunku zdrowia

Do urologa można umówić się zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. W pierwszym przypadku wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, należy także liczyć się z długim czasem oczekiwania na wizytę. Osoby, które chcą uniknąć kolejek oraz skorzystać z nowoczesnego sprzętu, mogą rozważyć wizytę komercyjną, na którą można umówić przez stronę damian.pl. Urolog Bielany to specjalista, który do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, dbają, aby badanie odbyło się w komfortowej atmosferze. Lekarz specjalizujący się w urologii dokładnie bada pacjenta, zleca niezbędne badania i stawia trafną diagnozę.

Warto zadbać o swoje zdrowie i nie odkładać wizyty na później. Regularne badania pozwolą szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.